معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که ما این اطمینان را پیدا کردیم که می توانیم راه اندازی شتابگر ملی را در دستورکار مطالعاتی قرار دهیم، گفت: آیین نامه کمیسیون شتابگرها تدوین شده است که به زودی به امضای محمدمهدی زاهدی وزیر علوم خواهد رسید.

به گزارش مهر، منصور کبگانیان درباره وضعیت ساخت شتابگر در کشور افزود: در زمینه ساخت شتابگرها با کشورهای عضو سزامی نیز تعاملاتی داشتیم و به تازگی با سفری که به ژاپن داشتیم، متوجه توانایی بالای این کشور در زمینه شتابگرها شدیم. ژاپن نیز آماده ارائه مشاوره به ما در زمینه ساخت شتابگرهاست.

وی اظهار داشت: آیین نامه کمیسیون شتابگرها نیز به زودی به امضای وزیر علوم خواهد رسید و احکام اعضای آن ها نیز ابلاغ می شود و این کمیسیون ها سیاست گذاری برای ساخت تمام انواع شتابگرها چه شتابگرهای خطی و متوسط و چه شتابگر ملی را برعهده خواهند داشت که در این زمینه نیز البته به طور غیررسمی با اعضای کمیسیون جلساتی داشته و ارزیابی هایی کرده ایم.

وی افزود: در این حوزه از همه دانشگاه ها و پژوهشگاه هایی که فعالیت دارند استفاده می کنیم.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

معاون پژوهشی وزارت علوم، گفت: در دیدار اخیر روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با رئیس جمهور، بر افزایش بودجه های پژوهشی تأکید شد و رئیس جمهوری قول داد تا سهم قابل توجهی ازاعتبارات به پژوهش اختصاص داده شود.

به گزارش مهر، منصور کبگانیان با تأکید بر این که درک درستی از حوزه علم و پژوهش در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: در این زمینه فعالیت هایی را آغاز کرده ایم که یکی از آن ها تعیین رسالت و نقش دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دانشگاه هاست.

وی به بودجه های پژوهشی وزارت علوم اشاره کرد و ادامه داد: تمامی فعالیت هایی که به علم و فناوری مربوط می شود، با وزارت علوم مرتبط است و این وزارت خانه آمادگی خود را در جهت توسعه و گسترش فناوری اعلام می کند.

معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین از ارائه جزئیات پروژه راکت «کاوش ٢»به هیئت دولت در هفته آینده خبر داد و گفت: با پرتاب راکت «کاوش ٢» دانش فنی آن در کشور بومی شد.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

آزمایش ریزسیستم  ناوبری ساخت داخل درپرتاب «کاوش٢»
معاون پژوهشی پژوهشگاه هوافضا با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز راکت ایرانی «کاوش٢» در هفته گذشته از پی گیری پرتاب نخستین راکت ایرانی حامل موجودات زنده به فضا در آینده خبر داد.

دکتر محمد ابراهیمی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به برنامه ریزی برای پرتاب راکت های کاوش ٣، ٤و راکت های دیگر از پی گیری اعزام موجودات زنده از قبیل حیوانات کوچک مثل موش برای آزمایش های علمی و همچنین انجام تست های نجومی و تست تجهیزات پیشرفته ساخت داخل در این ماموریت ها خبر داد و گفت: پژوهشگاه هوافضا آمادگی پی گیری این اهداف را دارد و در حال مذاکره در این زمینه ها هم هستیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه هوافضا با بیان این که پرتاب بعدی کاوش بستگی به عواملی از جمله ماموریت و کاربرد آن دارد، تصریح کرد: چنانچه حامی خوب برای پروژه وجود داشته و هوا هم تا پایان سال مناسب باشد، به احتمال قوی یک پرتاب دیگر خواهیم داشت.

دکتر ابراهیمی درباره برنامه های احتمالی برای اعزام فضانورد در قالب این پروژه ها گفت: بحث اعزام انسان به فضا پروسه ای طولانی است، زیرا انسان نیاز به کپسول بزرگ تر داشته و بازگشت انسان از فضا تدابیر پیچیده تری دارد. وی با بیان این که راکت پرتابی «کاوش ٢» شامل محموله آزمایشگر، موتور راکت و سامانه بازیافت بود، گفت: محموله آزمایشگر چیزی است که به جو زمین رفته است و بازیابی می شود که قسمت ارزشمند کار بوده است و داخل آن تجهیزاتی از قبیل دوربین، سنسورها و کامپیوتر پروازها قرار دارد. وی با بیان این که با سوختن سوخت موتور تنها یک پوسته استوانه ای از آن باقی  می ماند، افزود: این بخش در نهایت برای افزایش ارتفاع سایر مجموعه جدا می شود. در ادامه برای بازگشت محموله به زمین سرعت آن به تدریج کاهش می یابد و ابتدا پره کاهنده سرعت، سپس چتر ترمزی و در نهایت چتر اصلی باز می شود تا راکت با سرعت مناسب به زمین برسد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه هوافضا با بیان این که وزن محموله حدود ١٥٠کیلو بود، تصریح کرد: تمامی اجزای راکت «کاوش ٢»ساخت داخل بود به طوری که موتور را از یکی از صنایع گرفتیم و کل محموله را خودمان ساخته ایم. در طراحی و ساخت اجزا، هر جا توانایی انجام آن را داشته ایم، محققان پژوهشگاه آن را ساخته اند و در ساخت اجزای دیگر آن از بخش های خصوصی و دولتی توانمند داخلی کمک گرفته ایم به این ترتیب در طراحی، ساخت و حتی تست های قبل از پرتاب هیچ طرف خارجی حتی در حد مشاوره در این پروژه حضور نداشت. وی درباره همکاری های داخلی در اجرای این پروژه، خاطر نشان کرد: استادان و دانشجویان دانشگاه های معتبر هوافضای کشور مانند صنعتی شریف، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و صنعتی امیر کبیر از جمله همکارانی بودند که در حوزه ایرودینامیک و شبیه سازی پروازی در این پروژه همکاری کردند. دکتر ابراهیمی با اعلام این که اولین پرتاب آزمایشی راکت کاوش حدود ٢سال پیش انجام شد، تصریح کرد: کل مراحل پروژه در ١٠دقیقه انجام شده که محموله نیز پس از این زمان به زمین رسیده است. وی در باره کاربردهای راکت های کاوش توضیح داد: با توجه به حساسیت و هزینه بر بودن سیستم های ماهواره ای و تجهیزات فضایی موفقیت انجام پروژه بسیار حائز اهمیت است و آزمایشگاه هایی که بتوانند آن محیط را شبیه سازی کنند یا فراهم نیست و یا این که بسیار سخت فراهم می شود، بنابراین راکت کاوش، آزمایشگاهی است برای رایانه ها یا سنسورهایی که قصد استفاده از آن ها را روی ماهواره دارند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه هوافضا خاطر نشان کرد: کاربرد دیگر راکت های کاوش ، مطالعات علمی خاص در ارتفاعات ٥٠تا ٢٠٠کیلومتری جو است، زیرا بالن ها توانایی رسیدن به آن ارتفاع را ندارند و ماهواره ها نیز نمی توانند به دلیل خطر سقوط زیر ارتفاع مشخصی کار کنند ؛بنابراین معمولا مطالعات علمی در این فاصله از جو را با راکت های کاوش انجام می دهند به طوری که می توان سنجش سرعت باد، فشار هوا و برخی تست های نجومی را با این نوع راکت ها انجام داد.

وی تاکید کرد: کاربرد بسیار مهم دیگر راکت های کاوش، فرستادن موجودات زنده است که چنانچه قصد تحقیقات روی موجودات زنده را داریم، یکی از بسترهای خوب و ارزان قیمت راکت های کاوش است به طوری که می توان یک موش را با فراهم کردن شرایط مناسب به فضا فرستاد تا به تدریج موجودات دیگر به فضا فرستاده شوند و به زمین برگردند که چنین ماموریت هایی هزینه های هنگفت استفاده از ماهواره بر یا ماهواره را ندارد.

دکتر ابراهیمی در باره مراحل بعدی پروژه راکت کاوش گفت: در حال تعامل با بخش های مختلف هستیم تا پیشنهاد های جدی کاری بگیریم، البته علاقه مند به همکاری بین المللی هستیم، اما همکاری های بین المللی نیاز به تعاملات طولانی دارد، اما از داخل ، یک سری تحقیقات نجومی از سوی پژوهشگاه های درگیر پیشنهاد  شده و راجع به فرستادن موجودات زنده نیز علاقه مندی هایی از داخل ابراز شده است که در حال بررسی این پیشنهاد ها هستیم،  البته برخی مجموعه ها نیز علاقه مندند تا ریز سیستم های خود را در این پرتاب آزمایش کنند. وی ادامه داد: حتی در این پروژه اخیر یک مجموعه، ریزسیستم خود را تست کرد به طوری که سنسوری در حوزه ناوبری ساخته بود تا از کارآیی آن اطلاع پیدا کند، از این رو در حال بررسی دقیق تر این پروژه ها هستیم تا هم از نظر مالی پروژه حمایت شود و هم این که به لحاظ علمی کار جدیدی باشد. دکتر ابراهیمی با بیان این که این نوع پرتاب ها به علت سادگی هنوز هم در سازمان فضایی آمریکا (ناسا) رایج است، اضافه کرد: همچنین دانشگاه های معتبر آمریکا برای آموزش پرسنل و دانشجویان پرتاب راکت های کاوشگر را به کرات انجام می دهند ؛البته در کشور پاکستان و هند این نوع پرتاب ها رایج است، اما در کشورهای حوزه خلیج فارس هیچ گونه از این نوع پرتاب ها صورت نگرفته است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه هوافضا در پایان گفت: هدف از این پروژه آن بود که سیستم های جداساز عمل کنند، بازیابی کامل روی زمین انجام شود و در نهایت فیلم و عکس ها به ایستگاه مخابره و ثبت شود که تمامی این اهداف به خوبی در پرتاب «کاوش ٢»به نتیجه رسید.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

نتایج بررسی تجربه ٩ کشور در هدفمند کردن یارانه ها نشان می دهد که حذف یارانه ها به صورت دفعی و عمومی آثار زیان باری به جای می گذارد، لذا باید این کار به صورت تدریجی ومرحله ای صورت گیرد، هم چنین بررسی تجربه این کشورها نشان می دهد که هر یک از آن ها متناسب با شرایط خاص خود روش و یا ترکیبی از شیوه های مختلف را برای هدفمندسازی یارانه ها مورد استفاده قرار داده اند. وزارت رفاه و تامین اجتماعی در گزارشی با عنوان «هدفمندسازی یارانه ها، تجربه کشورها» به بررسی تجربه ٩ کشور لهستان، بلغارستان، اندونزی، چین، ترکیه، الجزایر، مصر، تونس و یمن پرداخت که تجارب برخی کشورها مورد اشاره قرار گرفته است.

اصلاح نظام یارانه ها در جهان از سال ١٩٨٠ کلید خورد
به گزارش فارس، دفتر یارانه های معاونت هدفمند کردن یارانه ها و رفاه اجتماعی وزارت رفاه و تامین اجتماعی در گزارش خود آورده است: در دهه ١٩٨٠ به دنبال بحران بدهی ها و رکود جهانی و تقابل تجربه کشورهای شرق آسیا، آمریکای لاتین، جنوب آسیا و صحرای آفریقا، تاکید راهبردهای توسعه به سمت بهبود مدیریت اقتصاد و پذیرفتن نقش بیشتر نیروهای بازار تغییر کرد که در چارچوب این رویکرد جدید اکثر کشورها نسبت به اصلاحات در برنامه یارانه ها اقدام کردند.

لهستان تورم ٢ هزار درصدی را به ٣٥ درصد کاهش داد
هدفمندسازی یارانه انرژی در لهستان بخشی از برنامه اصلاحات اقتصادی را پس از فروپاشی نظام سوسیالیستی تشکیل می داد که موفق ترین برنامه در گروه کشورهای بلوک شرق بود. براساس بسته مذکور، پرداخت یارانه صنایع به روش شوک درمانی قطع شد. انضباط مالی دولت تحت کنترل شدید قرار گرفت، رشد تورمی دستمزدها متوقف شد و نرخ بهره افزایش یافت و برنامه خصوصی سازی به همراه آزادسازی قیمت ها اجرا شد. هم چنین قوانین تجارت خارجی به منظور تسهیل صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی اصلاح شد.آثار کوتاه مدت حاصل از اجرای برنامه مذکور کاهش ٢٤ درصدی تولیدات صنعتی و رشد ١٥/٧ درصدی بیکاری بود. در مقابل نرخ تورم که در اواخر سال ١٩٨٩ به ٢ هزار درصد رسیده بود در سال ١٩٩٢ به ٣٥ درصد کاهش یافت.با تقویت بخش خصوصی، به تدریج آثار اولیه رفع و این بخش به موتور محرک اقتصاد تبدیل شد و با ایجاد ٥٠٠ هزار فرصت شغلی توسط این بخش در سال ١٩٩٢ نرخ بیکاری کشور کاهش قابل توجهی یافت.

آزادسازی قیمت برق در بلغارستان طی ٣ سال و ایجاد سیستم دوگانه قیمت گذاری
کشور بلغارستان قبل از ایجاد اصلاحات اقتصادی برای حمایت از خانوارهای کم درآمد و تولیدکنندگان از بخش انرژی به شدت حمایت می کرد. با شروع برنامه های آزادسازی اقتصادی، به منظور کاهش بدهی های عمومی و افزایش سرمایه گذاری، حمایت ها در این بخش کاهش یافت و اکنون خانوارها تنها استفاده کنندگان منافع حاصل از یارانه های انرژی اند. هزینه های یارانه های برق مصرفی خانوارها از مصرف کنندگان غیرخانواری تامین می شود.

هزینه ٣٦ میلیارد دلاری اندونزی برای یارانه انرژی
دولت اندونزی از اختصاص یارانه مستقیم به فرآورده های نفتی برای حمایت از اقشار کم درآمد و خانوارهای فقیر استفاده می کند. درنتیجه فرآورده های نفتی در اندونزی کمترین قیمت را در مقایسه با کشورهای آسیای جنوب شرقی دارد. این یارانه ها بیش از ١٠ درصد بودجه دولت را به خود اختصاص داده و سبب زیان های اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی شده است. بازنگری دولت در پرداخت یارانه به فرآورده های نفتی باعث افزایش درآمدهای ارزی و کاهش آسیب های زیست محیطی می شود. در سال ٢٠٠٢ هزینه خالص اقتصادی پرداخت یارانه به نفت سفید، گازوئیل خودرو، گازوئیل صنعتی، بنزین و نفت کوره سنگین تقریبا به ٤ میلیارد دلار رسیده بود. براساس برنامه ریزی سال های ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٥ دولت اندونزی ٣٦ میلیارد دلار صرف یارانه های نفتی کرده است. ضمنا ارزش درآمدهای ارزی از دست رفته به سبب کاهش صادرات ١٦ میلیارد دلار بوده است.

طرح چین برای آزادسازی قیمت انرژی ظرف ١٠ سال
پرداخت یارانه توسط دولت چین در بخش انرژی از قدمت زیادی برخوردار است. به طوری که کنترل قیمت های انرژی و پرداخت بهای ناچیزی از آن توسط مصرف کنندگان خسارات جبران ناپذیری را به این بخش واردکرده است. با این حال، اگرچه طی سال های اخیر سیستم قیمت گذاری حامل های انرژی تا حدی متحول شده و تلاش می شود که آثار تغییرات و دگرگونی های حادث شده در بازارهای بین المللی نیز در آن لحاظ شود، هنوز قیمت اغلب سوخت ها در چین از طریق دستورالعمل ها و بخشنامه ها اعلام می شود. بنابراین چشم انداز آزادسازی بخش انرژی با این فرض درنظر گرفته می شود که دولت به تدریج پرداخت یارانه ها را در این بخش و طی ١٠ سال از ٢٠٠٠ تا ٢٠١٠ حذف خواهد کرد. به عبارت دیگر تا سال ٢٠١٠ قیمت انواع حامل های انرژی تابعی از هزینه اقتصادی عرضه آن خواهد بود و از شرایط بازارهای بین المللی انرژی در نقاط مختلف جهان پیروی خواهد کرد.

ترکیه آزادسازی قیمت انرژی را با خصوصی سازی توام کرد
ترکیه در سال ٢٠٠١ در یک بسته سیاستی کلان شامل معرفی نظام نرخ ارز شناور، کاهش کسری بودجه دولت و استقلال بانک مرکزی، برنامه اصلاح بازارهای مالی، مخابرات و انرژی را با پشتیبانی همه جانبه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به روش خصوصی سازی نهادهای عمده دولتی اعلام کرد. برنامه خصوصی سازی بازار انرژی با آزادسازی آغاز شد. در این زمینه قانون بازار برق در سال ٢٠٠١ به تصویب مجلس رسید و براساس آن نهاد تهیه مقررات مربوط به بازار انرژی تاسیس شد. در سال ٢٠٠٤ شورای عالی برنامه ریزی، استراتژی اصلاح بخش برق را تصویب کرد. قانون بازار برق ترکیه از سال ٢٠٠١ به اجرا درآمد برآن اساس بازار آزاد برای تولید و توزیع برق ایجاد شد. طبق قانون مذکور، شرکت دولتی که هر ٣ بخش تولید، توزیع و انتقال برق را برعهده داشت به تفکیک حوزه های تولید و بازرگانی در اختیار بخش خصوصی قرار داده شد.

تجربه هدفمند سازی یارانه موادغذایی در ٤ کشور
باعنایت به نقش بسیار مهم موادغذایی در زندگی روزمره مردم و پرداخت یارانه قابل توجه به آن ها در کشور، در این قسمت تجربه کشورهای منتخب در این زمینه بررسی می شود تا بتوان در سیاست گذاری در زمینه یارانه این کالاها از این تجربیات سود جست.

سهم ٣ برابری اغنیا در الجزایر از یارانه ها نسبت به فقرا
از سال ١٩٧٣ تا ١٩٩٦ یارانه های مصرفی عمومی موادغذایی به عنوان یکی از محورهای اصلی سیستم حمایت اجتماعی الجزایر به شمار می آمد. یارانه ها در این کشور به ٢ شکل آشکار ( از طریق انعکاس مستقیم در بودجه) و ضمنی (از طریق نرخ های ارز ترجیحی و قیمت های ثابت و حاشیه های سود) بودند.در سال ١٩٩١ یارانه موادغذایی در کشور الجزایر نزدیک به ٥درصد تولید خالص ملی و ١٧ درصد مخارج کل دولت را تشکیل می داد. این هزینه های بالا و فزاینده، بیانگر پوشش همگانی و درجه بالای یارانه هر کالا بود.از طرف دیگر هدف گیری یارانه های موادغذایی به سمت فقرا بسیار ضعیف بود، به طوری که در سال ١٩٩١ گروه های پایین درآمدی نسبت به گروه های بالای درآمدی یارانه کمتری دریافت کردند.

حذف یک باره یارانه ها در مصر به علت تبعات اجتماعی متوقف شد
برنامه یارانه موادغذایی مصر از زمان جنگ جهانی دوم شروع شد. این برنامه در ابتدا بر سهمیه بندی سخت گیرانه کالاها با تضمین قابلیت دسترسی به آن ها در سطح قیمت های پایین تر برای تمامی مصرف  کنندگان تاکید داشت. در سال ١٩٤١ یارانه های عمومی شامل روغن، شکر، چای و نفت سفید بود، اما باگذشت زمان فهرست کالاهای یارانه ای افزایش یافت و در سال ١٩٨٠ به ١٨ قلم کالا رسید.باوجود پوشش همگانی، هزینه برنامه یارانه در طول دهه های ١٩٥٠ و ١٩٦٠ اندک بوده است. اما در طول دهه ١٩٧٠ هزینه های مالی یارانه به میزان قابل توجهی افزایش یافت. این روند با رشد سریع جمعیت تشدید و با کاهش ارزش پول ملی وخیم تر شد. روند فزاینده هزینه های مالی یارانه تا آخر دهه ٧٠ تداوم یافت و در سال ١٩٨٠ نسبت این هزینه ها به کل مخارج دولت به اوج خود رسید. از آن  سال به بعد این روند آهنگ نزولی به خود گرفته است.با اوج گیری هزینه های مالی یارانه ها، برهم خوردن تعادل در سطح کلان اقتصادی و تشدید بدهی های خارجی در سال ١٩٧٧ کشور مصر با حمایت صندوق بین المللی پول به اصلاح نظام یارانه ها اقدام کرد. این اقدام با افزایش یک باره قیمت کالاهای یارانه ای شروع شد. ولی باوجود تدابیر اندیشیده  شده به علت تبعات اجتماعی، این برنامه متوقف شد. لذا این کشور به ناچار به اصلاح تدریجی نظام یارانه در طول دهه ١٩٨٠ روی آورد

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

گردان های القدس اعلام کردند از موشک های دوربردتری برای هدف  قراردادن اعماق خاک اسرائیل استفاده می کنیم. بنابه گزارش خبرگزاری فارس، گردان های القدس شاخه نظامی جنبش جهاداسلامی دوشنبه با صدور یک بیانیه اعلام کردند که به دلیل استفاده رژیم صهیونیستی از زندانیان حماس و جنبش جهاد به عنوان سپرانسانی در برابر حملات موشکی رزمندگان مقاومت، با استفاده از موشک های دوربرد، اعماق خاک رژیم صهیونیستی را مورد هدف قرار می دهیم. بنابر همین گزارش، بیانیه مزبور در پاسخ به «گیلادآردن» نماینده کنست و عضو حزب راستگرای لیکود صادر شد.

وی در مصاحبه ای با روزنامه صهیونیستی معاریف گفته بود از زندانیان حماس و جنبش جهاداسلامی به عنوان سپرانسانی در برابر حملات موشکی گروه های فلسطینی استفاده می کنیم.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

در نخستین واکنش به تصاویر منتشره از سوی رسانه های عربی و مصری در خصوص دست دادن شیخ الازهر با شیمون پرز،  شیخ الازهر تاکید کرد دست دادن من با شیمون پرز تصادفی بود.

به گزارش ایسنا محمد سید الطنطاوی شیخ الازهر در گفت وگو با روزنامه  الجریده  چاپ کویت گفت: پیش از این فرصت آشنایی با شیمون پرز را نداشتم و دست دادن من با وی تصادفی بود.

الطنطاوی تصریح کرد: دست دادن ما در یکی از دیدار ها میان هیئت های شرکت کننده در یکی از جلسات گفت وگو میان ادیان در مقر سازمان ملل صورت گرفت. وی افزود: من در یک لحظه با بیش از٢٠ نفر دست دادم و یکی از آن ها رئیس اسرائیل بود. شیخ الازهر تاکید کرد: آن چه که اتفاق افتاد تنها یک تصادف بود و از قبل برنامه ریزی نشده بود و هیچ منظوری در خصوص آن وجود نداشت.

وی در پایان گفت: من با پرز توافقنامه ای در خصوص چشم پوشی از مسئله  فلسطین امضا نکردم که چنین جنجالی به پا شده. نمایندگان و فعالان مصری نسبت به دست دادن شیخ الازهر و شیمون پرز در کنفرانس گفت وگوی ادیان ابراز نارضایتی شدید کردند. برخی فعالان و نمایندگان مصر کناره گیری طنطاوی را از پستش خواستار شده اند به ویژه این که وی روابط محکمی با نظام حاکم مصر دارد.

روزنامه های مصری به نقل از طنطاوی نوشته اند هر کسی که با دشمنش روبرو نشود ترسو است.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

 آیت ا... العظمی سیستانی از مراجع نجف در دیدار با فرماندهان ارتش عراق بار دیگر نسبت به وجود برخی بندها در توافق نامه خروج آمریکا از عراق ابراز نگرانی کرد. از سوی دیگر، همزمان با رایزنی مقام های عراقی درباره چگونگی اجرای توافق نامه، سخنگوی دولت عراق از مخالفان ٦ ماه فرصت خواست تا در این مدت آمریکا حسن نیت خود را در اجرای توافق نامه اثبات کند.

دیدار مقام های نظامی عراق با آیت ا... سیستانی
فرماندهان ارتش عراق با آیت ا... العظمی  سیدعلی سیستانی دیدار کردند و درباره توانمندی نیروهای عراقی در برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پایان سال ٢٠١١ اطمینان دادند. به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی شبکه الجزیره، به گفته یک مقام نزدیک به آیت ا... سیستانی، وی در دیدار با فرماندهان ارتش عراق از جمله «بابکر زیباری» رئیس ستاد مشترک ارتش عراق در نجف بار دیگر نسبت به بندهای توافق نامه بغداد و واشنگتن موضع محتاطانه اتخاذ کرد. این مقام نزدیک به سیستانی اعلام کرد: آیت ا... سیستانی نسبت به برخی مسائل ابراز نگرانی کردند؛ نخست نسبت به عدم توافق ملی که موجب بی ثباتی در کشور شده و دوم عدم تکمیل توافق نامه و وضوح و روشنی آن در زمینه برخی مسائل مانند مسئله مصونیت قضایی و مسئله ورود و خروج نیروهای آمریکایی. وی افزود: آیت ا... سیستانی پذیرش و یا مخالفت با توافق نامه را به عهده مردم گذاشت تا از طریق همه پرسی که در چند ماه آینده برگزار خواهد شد، نظرشان را اعلام کنند. آیت ا... سیستانی هم چنین نسبت به عدم تضمین خروج عراق از بند هفت منشور سازمان ملل و حاکمیت عراق به طوری که از سوی تمام کشورها پذیرفته شده باشد و حفظ اموال عراق و هم چنین نسبت به توانمندی دولت در اجرای توافق نامه حتی در چارچوب کنونی اش و عدم اعمال فشارهای آمریکا در اجرای بندهای این توافق  نامه ابراز نگرانی کرد. به گفته این مقام، این توافق نامه دارای بندهایی است که رضایت بخش نیست و از این رو ایشان موضع گیری نکرده و موضع محتاطانه دارند. وی افزود: احتیاط آیت ا... سیستانی به منزله رد و یا پذیرش کامل این توافق نامه نیست. بابکر زیباری و جمعی دیگر از فرماندهان نظامی در کنفرانس خبری بعد از این دیدار نیم ساعته تاکید کردند: ما به آیت ا...سیستانی اعلام کردیم که ارتش آماده برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی بعد از خروج نیروهای خارجی است. زیباری گفت: تسلط بر شبه نظامیان، افراد مسلح، ناقضین قانون، حزب منحل شده بعث، امر آسانی است وآیت ا...سیستانی از این مسئله بسیار استقبال و برای ارتش عراق دعا کرد. وی افزود: توافق نامه مدت خروج نیروهای خارجی را از عراق مشخص کرده و ما زمان کافی برای تکمیل آمادگی ارتش داریم. هم چنین سخنگوی آیت ا...سیستانی گفت: موضع مرجعیت درباره توافق نامه، همان موضع نماینده ایشان در خطبه های نمازجمعه این هفته کربلاست. به گزارش خبرگزاری فارس، «حامد الخفاف» از هرگونه واکنش به اخبار منتشر شده درباره دیدگاه آیت ا...سیستانی درباره توافق نامه امنیتی خودداری کرد و گفت: آن چه در خطبه های نماز جمعه این هفته از سوی «احمدالصافی» نماینده آیت ا...سیستانی مطرح شده، «موضع واقعی» ایشان است. احمد الصافی در خطبه های نمازجمعه این هفته کربلا گفته بود: حاکمیت عراق در مدت حضور نیروهای خارجی حاکمیت کاملی نیست، بلکه در ابعاد مختلف یک«حاکمیت ناقص» است، ازجمله مصونیت قضایی سربازان خارجی و عدم بازرسی از محموله های پستی و محدود نکردن آزادی نیروهای خارجی در ورود و خروج به عراق. این در حالی است که شبکه نیمه دولتی تلویزیونی العراقیه اعلام کرد که دفتر آیت ا...سیستانی هیچ بیانیه ای به جز بیانیه ای که پیش از تصویب توافق نامه امنیتی در پارلمان در ٨ ماه نوامبر صادر کرده، بیانیه ای نداده است که بیانگر دیدگاه وی درباره توافق نامه امنیتی باشد.

الدباغ: آمریکا برای اثبات حسن نیت، ٦ ماه فرصت دارد
از سوی دیگر «علی الدباغ» سخنگوی دولت عراق نیز در گفت و گو با خبرگزاری رویترز از منتقدان توافق نامه عراق و آمریکا خواست تا برای اثبات حسن نیت های آمریکا در قبال این توافق نامه به این کشور ٦ ماه فرصت دهند.

وی خاطرنشان کرد: ٦ ماه پیش رو داریم تا از طریق آن حسن نیت آمریکا را در قبال اجرای این توافق نامه مشاهده کنیم هرچند که از نظر طرف عراقی هیچ گونه شک و تردیدی وجود ندارد و عراق به این توافق نامه پای بند خواهد بود. دباغ هم چنین ضمن ابراز خوشبینی نسبت به اجرای تعهدات این توافق نامه توسط آمریکایی ها به دیدار «نوری المالکی» و«رایان کراکر» سفیر آمریکا در عراق برای بررسی نحوه اجرای توافق نامه پس از تصویب آن توسط شورای ریاست جمهوری عراق اشاره کرد. وی افزود: در این دیدار هم چنین موضوع ارسال درخواست رسمی برای پایان دادن به حضور نیروهای خارجی در عراق به شورای امنیت که مهلت حضور این نیروها نیز تا پایان سال جاری میلادی به اتمام خواهد رسید، بررسی شد.

آمریکا افسران ارشد بعثی را آزاد کرد
آمریکا به منظور ایجاد اهرم فشاری علیه دولت مالکی، افسران بعثی عراق را از زندان آزاد کرد به گزارش فارس، در حالی که چند روزی از امضای مشروط توافق نامه امنیتی آمریکا با عراق در پارلمان این کشور نمی گذرد و هنوز به امضای شورای ریاست جمهوری عراق نرسیده است، نیروهای آمریکایی در اقدامی سوال برانگیز تعدادی از افسران بلندپایه رژیم بعثی عراق را که در جنایات جنگی علیه شیعیان و کردهای این کشور دخالت مستقیم داشته اند، از زندان آزاد کرد. بنابراین گزارش، برخی از آزادشدگان از افسران ارشد گارد ریاست جمهوری عراق، گارد ویژه صدام و هم چنین جنایتکاران جنگی علیه ایران و کویت هستند. آمریکایی ها حتی زمینه خروج افسرانی را که در بین آن ها افسران بلندپایه با درجه سپهبدی و سرلشکری دیده می شود، فراهم کرده اند. برخی از این افسران که از طائفه های مرتبط با عشایر عرب تکریت هستند، به کشورهای اردن، یمن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و برخی دیگر از کشورهای عرب منطقه منتقل شده اند. این اقدام سوال برانگیز آمریکایی ها در حالی صورت می گیرد که «عزت ابراهیم الدوری» معاون صدام و «رغدصدام حسین» دختر صدام با تشکیل کمیته ای در یمن و در یک شهرک نظامی و مسکونی خارج از صنعا (پایتخت یمن) در حال جمع آوری افسران سابق ارتش عراق هستند. «علی البغدادی» کارشناس مسائل امنیتی عراق گفت: آمریکا این افسران بلندپایه بعثی را که دست هر کدامشان به خون ده ها هزار انسان بی گناه آلوده است، برای استفاده و ترساندن دولت عراق ذخیره کرده است. از ابتدای سقوط صدام تاکنون این افسران عراقی تحت کنترل آمریکا بوده و دولت عراق هیچ گونه دسترسی به آن ها نداشته است.
دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

" بالتیمورسان- اوباما با یک ظرف جوشان هسته ای سروکار دارد.

"آسوشیتدپرس- ایران از کشورهای خلیج فارس خواست به فرآیند صلح آمیز هسته ای تهران بپیوندند.

" رویترز- ایران می گوید: به نظر نمی رسد سیاست خارجی آمریکا با آمدن اوباما تغییر کند.

" میدل ایست آن لاین- وزیرخارجه انگلیس می گوید: اتحادیه اروپا باید تحریم های بیشتری را علیه برنامه هسته ای ایران اعمال کند.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387

به تصمیم مقام های عراقی درباره توافق نامه با آمریکا احترام می گذاریم

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته به اوباما هشدار داد که مواظب لغاتی که علیه ایران استفاده می کند، باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال درباره موضع رسمی ایران نسبت به تصویب توافق نامه امنیتی بغداد-واشنگتن در پارلمان عراق گفت: ما به تصمیم مقام های عراقی احترام می گذاریم و نظر خود را پس از تصویب نهایی این قرارداد اعلام می کنیم. قشقاوی تاکید کرد: با تصمیم هوشمندانه مجلس عراق برای برگزاری رفراندوم در ٦ ماه بعد، ملت ضد اشغالگر عراق می توانند دغدغه های خود را در مورد رفع اشغال با حاکمیت ملی محقق کنند. در همین حال حسین شیخ الاسلام، قائم مقام وزیر خارجه نیز در یک نشست دانشجویی اعلام کرد: ما از توافق نامه امنیتی عراق و آمریکا زیاد راضی نیستیم.

اوباما مواظب لغاتی که علیه ایران استفاده می کند، باشد
سخنگوی وزارت خارجه در مصاحبه با پرس . تی. وی درباره روابط ایران با آمریکا پس از به روی کار آمدن اوباما در ٢٠ ژانویه ٢٠٠٩ گفت: این مسئله بستگی به آمریکا دارد. یکی از شرایط اوباما برای ایجاد روابط با ایران، توقف غنی سازی اورانیوم است که خود نشانه نبود تغییر واشنگتن در برخورد با تهران است.به گزارش ایسنا قشقاوی با بیان این که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون ١٤ بار از انحراف نداشتن برنامه صلح آمیز هسته ای سخن گفته است تاکید کرد چرا اوباما باید درباره تولید بمب هسته ای در ایران سخن بگوید. وی با انتقاد از سخنان اوباما در موضع گیری در برابر فعالیت های هسته ای در ایران گفت: دوربین هایی وجود دارد که لحظه به لحظه از فعالیت های هسته ای ایران فیلم تهیه می کنند و اوباما باید مواظب لغاتی که استفاده می کند باشد.قشقاوی در مورد نامه رئیس جمهور به اوباما که طی هفته های گذشته به طور مکرر مطرح شده است، گفت: نامه احمدی نژاد در جهت خواست ملت آمریکا در مورد تغییر بوده است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، همچنین درخصوص موضع ایران در قبال توافق نامه موقت امنیتی بین عراق و آمریکا تصریح کرد: ما به تصمیم مقامات عراقی احترام می گذاریم و نظر خود را پس از تصویب نهایی این قرارداد اعلام می کنیم. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان مواردی مانند دادن مصونیت به سربازان آمریکایی و ورود محموله های وارداتی به عراق بدون نظارت مسئولان این کشور را از موارد بحث انگیز در توافق نامه امنیتی دانست.

به گزارش خبرنگار خراسان، سخنگوی وزارت خارجه همچنین در نشست هفتگی روز گذشته خود با خبرنگاران درخصوص توافق نامه امنیتی بغداد-واشنگتن افزود: ما همواره بر ضرورت رفع اشغال از عراق و اعمال حاکمیت ملی توسط عراقی ها تاکید داریم. و در این میان دو عامل ضرورت اجماع ملی در داخل عراق و توجه به نظر مرجعیت دینی را مدنظر قرار داده ایم. وی اظهار امیدواری کرد: با تصمیم هوشمندانه مجلس عراق برای برگزاری رفراندوم در شش ماه بعد، ملت ضد اشغالگر عراق بتوانند دغدغه های خود در مورد رفع اشغال با حاکمیت ملی را محقق کنند. به گفته وی، هر کاری که در جهت توجه به این دو عامل فوق باشد مورد قبول ایران است و هرگونه اقدام در مورد رفع اشغال و برقراری حاکمیت ملی عراق مورد توجه و قبول ایران می باشد. وی در عین حال افزود: موضع رسمی ایران در قبال این توافق نامه پس از برگزاری رفراندوم در این مورد اعلام می شود.

قائم مقام وزیر خارجه: از توافق نامه عراق-آمریکا زیاد راضی نیستیم
یادآور می شود حسین شیخ الاسلام، قائم مقام وزیر امور خارجه نیز عصر روز یکشنبه در نشست مذاکرات دیپلماتیک در ٣٠ سال انقلاب اسلامی که در دانشگاه شریف برگزار شد، درباره توافق نامه امنیتی عراق و آمریکا با یادآوری این که ما از توافق نامه امنیتی عراق زیاد راضی نیستیم، اظهار کرد: تمام تلاش ها سبب شد که خروج نیروهای آمریکایی از عراق فراهم شود و چند ماه بعد رفراندومی برای همه پرسی توافق نامه برگزار شود. به گفته شیخ الاسلام، با وجود حضور نیروهای آمریکایی در منطقه، ایران توازن خود را به خوبی حفظ کرده و با وجود همه تهدیدها توانایی به وجود آورده که آمریکایی ها جرات حمله به ما را ندارند؛ چرا که ما حساس ترین کالای دنیا و عبور و مرور آن را در حساس ترین نقطه دنیا زیر نظر داریم.

انگلیس همواره در خط مقدم خصومت تاریخی علیه منافع ایران بوده است
به گزارش خراسان، قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درخصوص اظهارات اخیر وزیر خارجه انگلیس و احتمال تعطیلی سفارت انگلستان در تهران از سوی ایران این مسئله را در دستور کار تهران ندانست و در عین حال تاکید کرد: واقعیت تاریخی این است که متاسفانه انگلیس همواره در خط مقدم خصومت تاریخی علیه منافع ایران بوده است. وی همچنین گفت: بعد از موضع گیری ها، وزیر و سخنگوی این کشور اعلام کردند اظهاراتی که داشته اند به آن صورتی نبوده که منعکس شده است و به نوعی تلاش کردند تعدیلی نسبت به مواضع گذشته خود داشته باشند.

ممکن است انگلیسی ها در آفساید قرار بگیرند
سخنگوی وزارت خارجه اظهارات اخیر مقامات انگلیسی در قالب تفرقه انگیزی بین ایران و کشورهای منطقه، موضوعات هسته ای و هم چنین مماشات با تروریسم را غیرقابل قبول خواند و گفت: اصطلاحی در فوتبال وجود دارد که گاهی اوقات ممکن است فوروارد در آفساید قرار بگیرد و به هرحال ممکن است انگلیسی ها درآفساید سیاسی قرار بگیرند.

دبیر کل سازمان شانگ های به تهران می آید
سخنگوی وزارت خارجه هم چنین از سفر رئیس جمهور اکوادور ، دبیر کل همکاری شانگ های و وزیر خارجه قرقیزستان ظرف این هفته و هفته آینده به تهران خبر داد وگفت: گسترش همکاری ملی ایران با حوزه آسیای میانه از برنامه های ماست.واکنش به اظهارات رئیس مجلس بحرین
قشقاوی هم چنین با انتقاد از اظهارات رئیس مجلس بحرین درقبال جزایر سه گانه ایرانی گفت: از این اظهارات تعجب می کنیم و فکر می کنیم اگر بنا باشد موضوعات جغرافیایی و ارضی در منطقه باشد قطعا به نفع منطقه نخواهد بود.

قضات آرژانتینی از فاسدترین قضات هستند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد پرونده آمیا و برخی اقدامات اخیر دولت آرژانتین در ارائه دادخواست به دول اروپایی برای مسدود کردن حساب های دو تن از مقامات کشورمان برای پرداخت غرامت به یکی از شاکیان پرونده تاکید کرد: به آمار سازمان شفافیت جهانی قضات آرژانتینی از فاسدترین قضات هستند و از اول انحرافی در این خصوص به خاطر فشارهای صهیونیست ها پدید آمده اما ایران آمادگی دارد تا در چارچوب منصفانه و عادلانه کمال همکاری را در این زمینه داشته باشد و الان هم این آمادگی را دارد تا برای روشن شدن موضوع و مشخص شدن مسببان این حادثه کمک کند

.وزیر خارجه کانادا باید مراقب اظهاراتش باشد
سخنگوی وزارت خارجه هم چنین در پاسخ به پرسشی درخصوص تلاش کانادا در صدور قطعنامه حقوق بشری علیه ایران و اظهارات وزیر خارجه جدید کانادا علیه ایران گفت: کاربرد عبارت ناشایست و غیردیپلماتیک از وزیری که ظاهرا دیپلمات حرفه ای نیست و تازه از کار دیگری به این کارمنصوب شده درست نیست و این وزیر باید نسبت به اظهاراتش مراقبت و دقت کند.وی کانادا را یکی از ناقضان بزرگ حقوق بشر علیه اقلیت ها، مسلمانان و بومیان این کشور خواند و با انتقاد از سکوت در قبال مسئله جنگ و در عین حال پرداختن به مسائل حقوق بشر خاطرنشان کرد: چگونه است که تیرباران حساسیت هایی به دنبال دارد اما بمباران این حساسیت ها را ندارد. تا زمانی که حقوق جنگ مورد بررسی قرار نگیرد و مشخص نشود، بحث های حقوق بشر شوخی با ملت هاست.نفس حقوق بشر امر خوبی است، ولی بدتر از نقض آن گرفتن جان انسان هاست کسانی که امروز بزرگ ترین صادرکنندگان سلاح هستند دم از حقوق بشر می زنند.

هموطنان کمپین ٧٥ میلیون امضا را در دستور کارقرار دهند
وی یکی از بزرگ ترین موارد نقض حقوق بشر را صادر نکردن قطعات هواپیما عنوان کرد و از هم وطنان ایرانی خواست که کمپین ٧٥ میلیون امضا را در دستور کار قرار دهند.قشقاوی در ادامه با تاکید بر این که موضع ایران در قبال مطالعات ادعایی مطرح شده از طرف آمریکا و غرب تغییر نکرده است خاطرنشان کرد: سوالات شش گانه آژانس بر اساس مدالیته جواب داده شد و آژانس صراحتا اعلام کرد که این مسائل حل و فصل شده است، اما ما پس از آن مواجه با مطالعات ادعایی شدیم.

گزارش البرادعی صحت اظهارات ایران را مشخص کرده است
وی اضافه کرد: گزارش البرادعی خود صحت ادعاهای ایران را روشن کرده و تاکید داشته که اصل این اسناد به ایران ارائه نشده است.به گفته وی، آمریکایی که مدعی این اسناد است نه تنها اصل آن را به آژانس ارائه نداده بلکه در قالب الکترونیک آن ها را مطرح کرده و آژانس و خودشان در آن مانده اند. وی با نقل قول از یکی از نویسندگان نشریات آمریکایی در مورد این اسناد گفت: یکی از نویسندگان یکی از نشریات آمریکایی گفته که اگر این اسناد به ایران ارائه می شد جعلی بودن آن مشخص می شد که این در خلاف سیاست تبلیغات آن هاست. این مسئله امروز آمریکا را با آژانس دچار مشکل کرده است.

محمد جواد لاریجانی: ان. پی. تی مرده باید از آن خارج می شدیم
در همین حال به گزارش ایسنا محمد جواد لاریجانی کارشناس مسائل بین الملل و معاون وزیر خارجه پیشین نیز در نشست مذاکرات دیپلماتیک در ٣٠ سال انقلاب اسلامی با بیان این که ما مسیر خوبی را در توسعه فناوری هسته ای داریم که باید فناوری ساخت نیروگاه ها را نیز توسعه دهیم، ابراز عقیده کرد: وقتی که دولت احمدی نژاد بر سر کار آمد باید کلا از ان. پی. تی خارج می شدیم که اگر چه این سند خوبی است(سند ان.پی.تی) اما مرده است. خوشبختانه دراواخر دوران خاتمی در بحث مذاکرات هسته ای اصلاحات ایجاد شد و موضوع بحث عوض شد اما طرف بحث هنوز جا به جا نشده است.به گفته وی، موضوع در مذاکرات هسته ای باید سلاح هسته ای می بود در حالی که به سمت سانتریفیوژها حرکت کرد. امروز از شر مورد اول خلاص شدیم اما طرف ما هنوز اصلاح نشده است؛ در حالی که باید تنها آژانس باشد نه ١+٥ به اعتقاد او، تئوری مذاکره با آمریکا خوب است اگر در چارچوب یک استراتژی باشد؛ چون آمریکا در این ٣٠ سال تا این حد نیاز به مذاکره باایران نداشته است؛ بنابراین باید روند تصمیم سازی در این باره کاملا پخته و در داخل یک بسته به قضیه نگریسته شود.

انتقاد از نامه احمدی نژاد به اوباما
لاریجانی با انتقاد از نامه اخیر احمدی نژاد به اوباما و در مورد برخی عبارات به کار گرفته شده در آن و نحوه ارائه آن به طرف مقابل اظهار کرد: باید در این گونه نامه ها سیگنال های حساب شده برای منافع ملی مان ارائه کنیم که در این زمینه ارائه آن نیز بسیار مهم است و این نامه که از طرف رئیس جمهور ملتی قدرتمند ارائه می شود، نباید از طریق سفارت سوئیس باشد و پروتکل های دریافت و ارسال پیام باید لحاظ شود.لاریجانی هم چنین نفوذ ایران در دنیای اسلام را به عنوان منافع ملی اش عنوان کرد و گفت: ایران ام القرای دنیای اسلام است؛ یعنی اگر جایی شکست بخورد شکست آن، شکست دنیای اسلام و پیروزی اش ، پیروزی دنیای اسلام است.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387
نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت: نامه فرستاده شده از سوی نمایندگان کنگره آمریکا به ایران مبنی بر درخواست مذاکرات با ایران، هنوز در حال بررسی است و قطعا تا تغییرات جدی در رفتار عملی مسئولان آمریکا ایجاد نشود، این درخواست را قبول نخواهیم کرد. محمدرضا باهنر، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران افزود: این نامه جدیدی نیست و مربوط به دوره هفتم مجلس شورای اسلامی است که با بررسی های آن دوره مجلس، پاسخی به این نامه داده نشد و مسکوت ماند.

وی تصریح کرد: اخیرا در سفری که همکاران ما به نیویورک برای شرکت دراجلاس صندوق بین المللی پول داشتند، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا درخواست پاسخ نامه را از همکاران ما داشت.

محمدرضا باهنر گفت: اکنون پاسخ به این نامه در دستور کار قرار دارد و مذاکرات با آمریکا تنها بدون پذیرفتن هیچ پیش شرطی درحال بررسی است.

سبحانی نیا: مسکوت ماندن نامه نمایندگان کنگره آمریکا دلیل خاصی نداشت
در همین حال، حسین سبحانی نیا، نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم و عضو هیئت رئیسه مجلس هفتم در گفت وگو با خراسان درباره دلیل مسکوت ماندن موضوع نامه نمایندگان آمریکا در مجلس هفتم آن گونه که باهنر به آن اشاره کرده و همچنین تاخیر در واکنش مجلس هشتم به این نامه به دلیل انتخابات آمریکا آن گونه که لاریجانی به آن تصریح کرده بود، گفت: مسکوت ماندن و علنی نشدن نامه نمایندگان آمریکا در مجلس هفتم دلیل خاصی نداشت بلکه دلیل آن عام و مغایرت با سیاست های کلی نظام مبنی بر مذاکره نکردن با آمریکا بود. سبحانی نیا افزود: براساس اظهارات آقای باهنر باید منتظر تغییر سیاست های آمریکا در عرصه عمل بود تا مجلس هم به نامه نمایندگان آمریکا واکنش نشان دهد. تاکید بر گفت وگو با ایران در قالب شعار و تبلیغات صوری و هم زمان اعمال فشار علیه کشورمان در مجامع بین المللی، شورای امنیت و ١+٥ نشان می دهد که تاکنون رویه آمریکا تغییری نکرده و باید منتظر بود که آیا اوباما تغییرات عملی در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران به وجود می آورد یا نه.

برخی NGOهای ایرانی به آمریکا سفر کرده اند
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا همچون برخی NGOهای آمریکایی، NGOهای ایرانی نیز به آمریکا سفر و احیانا با مقام هایی از این کشور دیدار کرده اند، اظهار کرد: سفر NGOهای ایرانی و هیئت های پژوهشی کشورمان هم به آمریکا صورت می گیرد و ممکن است با مقام های آمریکایی هم دیدارهایی کرده باشند اما تاکنون گزارش رسمی درباره این سنخ دیدارها نداشته ایم. نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با ایسنا نیز گفت: گروه های غیردولتی آمریکایی اخیرا برای مذاکره با ایران تحرکات بیشتری داشته اند که باید ماهیت اصلی آن ها مشخص شود. حسین سبحانی نیا افزود: در دیدگاهی خوشبینانه این گروه ها می توانند به نزدیکی دیدگاه های تصمیم گیران سیاسی ٢ کشور و انتقال مسائل و مشکلات ٢جانبه کمک کنند. وی اظهار داشت: قبل از انجام مذاکرات باید هدف گروه های درخواست کننده، اطلاعاتی که مدنظر آن هاست و وابستگی سیاسی آن ها، مشخص شود.

دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387
یکی از فضانوردان ناسا نوعی فنجان جدید ساخته است که مایعات را به خود جذب می کند و فضانوردان برای نوشیدن از آن تنها باید با زبان خود آن را لمس کنند. به گزارش مهر، در حال حاضر فضانوردانی که در شاتل و یا ایستگاه فضایی بین المللی تمایل به نوشیدن انواع نوشیدنی ها داشته باشند باید از نی استفاده کنند که با توجه به شرایط جاذبه صفر، مشکلات زیادی برای فضانوردان ایجاد می کند. با این حال اکنون «دان پتیت» از فضانوردان شاتل ایندیور که به عنوان مبتکری خوش ذوق شناخته شده ، فنجانی را ابداع کرده است که به آن عنوان "فنجان جاذبه صفر " را داده است. این فنجان از نوعی پلاستیک چین دار ساخته شده است که به راحتی مایعات ریخته شده درون خود را جذب می کند و فضانوردان برای نوشیدن مایعات تنها باید زبان خود را به بدنه این فنجان بچسبانند. از آن جا که در جاذبه صفر مایعات به شکل حباب در می آیند، فضانوردان مجبورند تنها از نی برای نوشیدن استفاده کنند با این حال بسیاری از فضانوردان تمایل چندانی برای نوشیدن آب و سایر مایعات با استفاده از نی ندارند.
دسته ها :
دوشنبه یازدهم 9 1387
X